Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce Ondrejovce

Symboly obce


ERB, VLAJKA a PEČAŤ  tvoria trojicu základných symbolov obce ONDREJOVCE.
Na tvorbu každého z nich sa vzťahujú osobitné zákonitosti, pravidlá a zvyklosti.ERB obce ONDREJOVCEVlajka obce ONDREJOVCEPečať obce ONDREJOVCE
 


ERB OBCE ONDREJOVCE je červený, dole zaoblený štít. Sklonené strieborné pluhové radlice ( lemeš a čerieslo ) sú ovenčené zelenými ratolesťami zviazanými zlatou stuhou. Radlice sú v hlave štítu prevýšené zlatým priebežným Ondrejským krížom.
V zmysle heraldickej konvencie je možné farby podľa potreby zamieňať. Zlatú - žltou, striebornú - bielou, pričom sa však popisuje ako zlatá a strieborná.


VLAJKA OBCE ONDREJOVCE pozostáva zo siedmich pozdĺžnych pruhov vo farbách červenej, žltej, červenej, zelenej, červenej, bielej a červenej. Vlajka má pomer strán 2:3 a je ukončená tromi cípmi.

PEČAŤ OBCE ONDREJOVCE je okrúhla, uprostred s obecným symbolom a kruhopisom OBEC ONDREJOVCE. Pečať má priemer 35 mm.


Ďalšími symbolmi obce sú: zástava, krátka zástava, koruhva, znaková zástava, kombinovaná koruhva a štandarda starostu obce.

V symbolike obce sa nesie historický motív.
Pokiaľ ide o interpretáciu, ide o poľnohospodársku tematiku. Teda o symbole obce môžeme uvažovať ako o zamestnaneckom symbole. ( Podobne ako sú napríklad banícke kladivká v erboch banských miest.)
No treba pripomenúť i možnú hlbšiu interpretáciu symboliky erbu obce. V biblickej symbolike sú radlice aj symbolom mieru. Vychádza to z Písma, proroka Izaiáša 2, 4, a jeho vízie mesiášskej ríše pokoja, ktorú popisuje slovami: „ On bude súdiť medzi národmi, vynášať výrok mnohým kmeňom. Prekujú svoje meče na pluhové radlice a svoje oštepy na vinárske nože, národ nepozdvihne proti národu meč a už sa nebudú učiť vojne „.
V minulosti ( v časoch vojen) vloženie tejto symboliky do pečatí bolo možno motivované aj týmito slovami Písma.


 

webygroup

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár


Magyar verzió

2361417

Úvodná stránka